Üldiselt ehitavad inimesed jõusaali kas koju või garaaži. Selles lühikeses artiklis räägin sellest, milline variant võiks Eestis olla parem ja mida kaaluda, kui valikut teed. Võtan vaatluse alla keskmise 20 m² suuruse ruumi – umbes sama suur kui väiksem ühetoaline korter. Sellisesse ruumi võiks mahtuda 6–8 jõusaali seadet.
Toa kliima ja ventilatsioon
Toa kliima ja ventilatsioon on üks peamisi tegureid, mille järgi otsustada, kas jõusaal ehitada garaaži või tuppa. Kui loogiliselt mõelda, siis sõltub palju ka aastaajast. Suvel on garaažis mõnus treenida, kui saab ukse lahti teha ja värsket õhku sisse lasta. Talvel võib aga probleemiks saada garaaži soojustus – kui see pole piisav, on vigastused kergemad tulema. Lisaks võib garaaži sattuda tolmu ja prahti, mis võib kahjustada seadmeid.
Toas võib aga olla vastupidine probleem – halva ventilatsiooni korral võib ruum üle kuumeneda. Samuti on oluline, millest ruumi seinad on tehtud ja kas need on piisavalt niiskuskindlad. Higistamisest tekkiv niiskus võib teatud pindade puhul värvi maha koorida, mis muudab ruumi välimuse kehvemaks. Enne ehitamist tasub kindlasti uurida, kuhu jõusaali paigutamine oleks kõige mõistlikum.
Müra ja privaatsus
Jõusaali ehitamisel on oluline arvestada ka müra ja privaatsusega. Majasisene jõusaal võib tekitada müra, mis kostub teistesse ruumidesse. Samuti võivad raskuste kukutamine ja seadmete vibratsioon häirida pereliikmeid. Garaažis treenimine võib aga privaatsuse osas probleeme tekitada – kui suvel hoida uks lahti, võivad naabrid või möödujad näha teie treeningut, ja seadmed võivad muutuda atraktiivseks varastele. Kuigi need probleemid on subjektiivsed, on hea neid silmas pidada.
Seadmete paigutus ja turvalisus
Seadmete paigutus ja nende turvaline kasutamine on kodu- või garaažijõusaali puhul oluline. Garaažis on seadmeid lihtne paigutada ja neid transportida. Lisaks on garaaži põrand tavaliselt tugev, mis võimaldab seadmed sinna ohutult kinnitada ja vajadusel kummimatte paigaldada.
Kui plaanid jõusaali ehitada tuppa, võib seadmete transport olla keerulisem, eriti kui need pole lahti võetud. Majasisese jõusaali puhul võib ka põrand olla liiga pehme või ebasobiv raskete seadmete paigaldamiseks. Lisaks tuleb arvestada ruumi kõrgusega – mõne seadmega treenides võib madal lagi takistuseks saada.
Turvalisus ja seadmete hooldus
Ohutuse tagamine on kodus jõusaali ehitamisel väga oluline. Seadmed peavad olema õigesti paigutatud, et vältida vigastusi ja tagada mugav treenimine. Kindlasti tasub seadmeid regulaarselt hooldada. Garaažis võib sisse pääseda prahti ja niiskust, mis võib seadmeid kahjustada. Seetõttu on vajalik ka hoolikalt jälgida, et seadmeid regulaarselt puhastatakse ja hooldatakse. Kui ei tea, kuidas seda teha, saab alati abi küsida meilt Trennieksperdist.
Kulud ja investeeringud
Garaažis on seadmete paigaldamine üldiselt lihtsam ja kulud võivad jääda väiksemaks. Kui plaanid jõusaali ehitada majja, tuleb tõenäoliselt teha ruumile ka renoveerimistöid, et see oleks sobiv treenimiseks ja esteetiliselt meeldiv.
Trennieksperdi abi valiku tegemisel
Lõpetuseks – kui plaanid ehitada jõusaali, kas siis majja või garaaži, siis meie Trennieksperdis saame sind aidata. Pakume tasuta konsultatsiooni telefoni või e-posti teel (info@trenniekspert.ee). Tallinna piires võime ka tulla kohale, vaadata ruumid üle ning aidata planeerida sobiva jõusaali lahenduse, mis vastaks sinu eesmärkidele ja soovidele.